Dolomittene, Italia. 43 km. Høyde: 2652 m.o.h.
Første gang jeg kjørt over Gavia passet var i 2007 på en F 800 ST sammen med junior. Regn og tåke greide ikke å drepe turen helt, men det gikk trått både opp på nordsiden og ned på sørsiden.
Vi kjører fra sør mot nord denne gangen, og det begynner med svært smal vei i skogen. Den blir litt bredere når vi kommer i mer åpent terreng. Men det er bratt og veien er så smal at det enkelte steder er problematisk å møte biler. Det kom som en overraskelse at det var så bratt, det hadde jeg overhodet ikke hatt noen føling med første gang jeg kjørte over her. Utsikten over dalen og fjellene rundt er storslått.
Gavia er lett å få med seg hvis man skal innom Bormio som er knutepunkt for flere store passopplevelser som for eksempel Umbrail pass og Stelvio passet. Om du legger kursen mer vestover kan du ta turen innom Livigno og bunkre tollfrie varer.